Awards

The ASCE San Francisco Section celebrated the wide array of outstanding work being done throughout the Section on September 6th at our Annual Meeting and Awards Gala. This year’s event took place in the historic Green Room inside the San Francisco War Memorial and Performing Arts Building. Outstanding Project and Individual Awards were presented to deserving members.

 

A list of honored individuals and projects is below and photos from the event can be viewed here.

Project Winners

Architectural Engineering Project Monterey Conference Center Joanna Zhang, SOM
Bikeways & Trails Project Arcata’s Humboldt Bay Trail North and Eureka’s Waterfront Trail Netra Khatri, City of Arcata
Bridge Project Los Gatos Creek Bridge Replacement  Rany Chek, Vali Cooper & Assoicates
Community Improvement Project Fulton Mall Reconstruction Project  Rodney McNeely, PE
Construction Project 2017 Mountain Tunnel Interim Repairs (HH-986) Johanna Wong, SFPUC
Environmental Engineering Project Montevina Water Treatment Plant Improvements Project Andy Gere, San Jose Water Co.
Flood Management Project Los Banos Creek Diversion Project Dena Traina, Provost & Pritchard & Russell Landon, Central CA Irrigation District
Geotechnical Project Blu Harbor Development Janet Kan, ENEGO
Historical Renovation Project Seismic Strengthening of Congregation Sherith Israel Terrence Paret, WJE
Parks & Recreation Project Hilltop (Sundial) Park Renovation Cary Ronan, Langan
Small Project San Pablo Tunnel East Access Shaft Improvements Karl Tingwald, EBMUD
Structural Engineering Project 181 Fremont Tower Rob Smith, ARUP
Sustainable Engineering Project 350 Bush (Mining Exchange Building) Cary Ronan, Langan
Transportation Project Fairfield-Vacaville Train Station Tom Martian, City of Fairfield
Urban or Land Development Project Riverstone Development
Water Project Southeast Surface Water Treatment Facility (SESWTF) and Kings River Pipeline Reace Fisher, Carollo Engineers
Water/Wastewater Treatment Project Sobrante and USL WTPs Ozone Systems Improvement Project Joseph K. Kacyra, EBMUD
Seismic Retrofit Tribune Tower Voluntary Seismic Upgrade Scott Walker, Langan
Excellence in Park Planning Mt. Umunhum Summit Shelter & Visitor Center Alexi Kouromenos,  Ware Associates

Individual Awards

Outstanding Civil Engineer in the Private Sector Rodney McNeely, PE
Outstanding Civil Engineer in Community Service Rachel Coyner Okada
Outstanding Engineer in Legislative Activities Melissa Meikle
Outstanding ASCE Branch Officer James Small 
Outstanding ASCE YMF Officer Aziza Amiri
Outstanding ASCE Faculty Advisor Kimberly Stillmaker
Outstanding ASCE Life Member Joseph Garcia
Outstanding Younger Civil Engineer Kirk Ellison 
Outstanding Civil Engineering Student Nicole Mahoney
Lifetime Achievement Award Cordie R Qualle
HJ Brunnier Lorraine Htoo
Outstanding Civil Engineer in Community Service Joyce Cheung